Snowball Cemetery
Rector
Cook Township
Westmoreland County Pennsylvania

 

The cemetery is divided into 4 sections, three of which are surrounded by the fourth.  
Section 1 is to your right as you enter the cemetery, section 2 is in the middle, 
and section 3 is the furthest to your left.  
Section 4 is a half moon around the other 3.

SECTION A.
ROW 1

1. ANKNEY, ____    d.  10 Feb. 1948    (infant son of Walter and Hattie Mae ANKNEY)
2. ANKNEY, ____     1964-1964             (Baby girl) (funeral service marker)
3. ANKNEY, ____     1954-1954             (Infant) (funeral service marker)
4. ANKNEY, Donald L.    25 July 1931- ____  (m. 2 Nov. 1951)  
   ANKNEY, Wilma M.    10 Sept 1934- 31 May 1993
5. EMERT,  Larry B. Junior       1977 - 1998   (Brooks Funeral home marker,
    personal memorabilia surrounding it)
6. ULERY, Rush Junior     29 Nov. 1924-___               
   ULERY, Mabel J.    18 April 1929- 25 Jan. 1990
7. ULERY, Walter Dean     6 Aug. 1944- 8 July 1962
8.  ROADMAN, John W.       1890-1963   (Snyder Funeral home marker only)
9.  ALLEN, Frank       1890-1954  (Boyd-Snyder Funeral Home marker only)
10. SINGO, Carrie A.      1884-1973     (Snyder Funeral home marker only)
11. SAULSBERRY, Enos    1906-1975                          
    SAULSBERRY, Daisy      1896-1976 
    SAULSBERRY, Ose      1861-1956                          
    SAULSBERRY, Catherine    1869-1941

ROW 2

1. McMASTER, Jason S.   17 June 1978-11 Aug. 1999 (loving son, "brub", and fiancÚ)
2. _____   (wreath and flowers- no stone or marker)
3. MILLER, Mary G.        1905-1985  (Snyder Funeral Home marker)
4. ____      (FB Cemetery Plot marker) (World War- US VETERAN Marker no stone)
5. BALDWIN, Robert L.        1957-1958  (Boyd-Snyder Funeral home marker only)
6. BOWERS, Jennie BALDWIN        21 Feb 1896-23 Sept 1988 (Rest in Peace)
7. STEIN, Paul J.    29 Aug. 1888-18 July 1963 (Father)       
STEIN, Emma M.       9 Apr 1898- ________ (Mother)

ROW 3

1. MORRIS,  Harry G.     1867-1942                           
   MORRIS, Minta S.    1870-1951
2. MORRIS, Robert L.     1897-1976  (Father)     
   MORRIS,   Mildred L.     1888-1936  (Mother) (In Loving Memory)
3. ANKNEY, Ralph T.     1907-1951                          
   ANKNEY, Grace L.   1916- __
4. ANKNEY, Dean A.       d. 1949,  9 days old           
   ANKNEY. James R.     1943-1951
5. MENZIE, Ada R.        8 Nov. 1903 - 18 April 1994  (nee KNUPP, Mother)

ROW 4

1. GEARY, Frances B.          30 June 1925- 10 March 1961  (Mother)
2. KESLAR, Morris W.        1912-1989                       
   KESLAR, Goldie A.  1920-1982 (World War II marker)
3. COLEMAN, Emerson W.     1911-1999 
   (World War II Marker, Snyder Brown funeral home marker)
4. COLEMAN, ____       Feb. 1971  (Baby Boy)   
   (Snyder funeral home marker, directly under  marker # 4 above)
5. COLEMAN, Bryan B.      1901-1963 (Snyder Funeral home marker)
6. COLEMAN, Samuel R.     1876-1959 (Snyder funeral home marker only)
7. COLEMAN, Sarah E.     1882-1967 (Snyder funeral home marker only)
8. COLEMAN, Clarence Cy      1904-1998 (Snyder Brown Funeral Home marker only)
9. COLEMAN, Hazel M.      1917-1959  (Snyder funeral home marker only )
 
ROW 5
base- no marker on it
1.____,  Daisy   O.  No dates  
  (Mother,  Foot Stone, opposite is a large stone with only the surname PYLE) 
2. ____ , Lloyd    No dates    
  (Father,   Foot Stone, opposite is a large stone with only the surname PYLE)
3.  KNUPP, Elmer E.        1898-1979                            
    KNUPP, Florence G.     1907-1983
4. KNUPP, Elmer E. Junior       1928- ___                    
   KNUPP, Martha M.     1929-_____
5. BARKLEY, Glenn H.       1 Nov 1919-21 Dec. 1989       
BARKLEY, Edna M.       17 April 1925-____ (WWII Marker)

ROW 6

1. FOUST, Irvin B.       1871-1949 (Father)                                
   FOUST,  Della    1874-1961 (Mother)
2. KNUPP, John W.      23 Jan. 1875-- 16 Dec. 1957               
   KNUPP,  Etta C.     23 Apr. 1874-22 March 1964
3. ANKNEY, Walter E.   13 July 1921- ___ 
   (deceased, date has not been added; Sgt. US Army WWII)   
   ANKNEY, Hattie Mae    27 Dec 1929-____
4. EMERT, Geneva R.      23 April  1912-6 July 1973 
5. EMERT, Simon P.     1 March 1870- 19 June 1944             
   EMERT, Nora G.   18 Dec.  1876-25 March 1966
6. KNUPP, Chester C.   1894-1953 (PVT Base Hospt # 58  WWI, WWI Marker)    
   KNUPP, Mary E. 1906-1987

ROW 7

1. EMERT, Roy E.      28 June 1925- 28 March 1997  (Dad) (wed 14 June 1947)
   EMERT, Erma Jeane    March 18., 1925-___) (Mom)
2. EMERT,   Clair B.     9 Nov. 1930 - 9 Jan. 1993  (A 1 C US Air Force Korea)
3.  BARRON, William M. Jr      1949-1972 
    (SPF 72 AVN Co. USA AAC,, Vietnam, Vietnam & US Veteran Marker)
4.  PORTERFIELD, Sherry    1949-1999 
    (Snyder Funeral Home Marker only; same grave as #4, marker is directly in front)
5. EMERT, Ralph O.       1893-1956  (Father)                        
   EMERT,  Pearl A.  1897-1051 (Mother)
6. EMERT, Gail M.    13 May 1923-13 Jan.  1987 (marker is directly in front of # 5)
7. KNUPP, Isaac A.     16 Aug 1865-4 Mar 1944  (Father) 
KNUPP, Annie A.     24 Nov. 1876-9 Mar. 1950  (Mother)
8. KNUPP,  Millard A.    1900-1966
7. KNUPP, Earl      15 Feb.  1914-___                                       
   KNUPP, Rose E.     15 Dec 1921-4 Jan. 1983 
8.  HARBAUGH, Clyde L.   29 Sept. 1914-18 July 1986      
    HARBAUGH,  Nettie C.  22 Mar. 1919-8 May 1993
    (McCabe Funeral marker also for both) (In Loving Memory) 

ROW 8

1. PRITTS, Charles D.    1931-1989   
   (SP4 US Army Korea, Snyder Funeral Home marker, Korean War Marker)
2. PRITTS, William H.    1910-1973                                           
   PRITTS, Lois G.   1909 -2000
3. PRITTS, Harvey T.    18 Aug. 1887 -  3 Sept. 1985  (Father)
4. PRITTS, Hiram T.     1873-1969                                            
   PRITTS,  Milindia A.   1884-1973
5. HOWARD, Burton C.     1900-1972
6. __________, Baby Grace   (piece of Concrete)
7. SLEASMAN, Dan          1871-1954  (Piece of concrete only, with plaque)
8. SLEASMAN, James       2 April 1907   -____ (
   m. 26 April 1928,  United Through Life and death) 
   SLEASMAN, Sarah A.     21 Oct. 1909- 5 Sept. 1985
9. SLEASMAN, Cletus Mabre     23 May  1927- 16 May 1994 
   (Picture Frame with piece of slate, barely legible, no other marker) 
   (Directly in front of #10)
10. SLEASMAN, John      1894-1975                                            
    SLEASMAN, Edna     1901-1991
11. SLEASMAN, Leo, Senior          21 Nov. 1924-11 Jan. 1986
12. SLEASMAN, Edna P.       d.  21 May 1949 (child's stone)
 
ROW 9

1. CRAIG,  Ralph H.    1911-1968                                              
   CRAIG,    Besie 1920-1991
2.  KUHNS, Olga Ruth      16 Nov. 1942-15 Jan. 1944
3. KUHNS, Oliver Junior       1928-1963   
   SFC US ARMY Korean Conflict, Korean War marker)
4. SLEASMAN, Wade W.       1935-1977 
5. SLEASMAN, Donald P.  30 Sept. 1929- 25 Mar. 1982
6. CLARK, Keith Lynn    1961-1961 (Funeral home marker only)

ROW 10

1. MARKER, Charles S.   25 March 1927-6 Sept 1969 
   (PA PVT CO. B4 REPL. BN 1 Reg't WWII; WWII Marker) 
2. PYLE,   Frank M.       1900-1977 (Father) (At rest)                 
   PYLE,  Nellie P.     1905-1965   (Mother)
3. FATHER (WWI Marker)
4. FOY,  James B.         1900-1975 (Father)                                 
   FOY, Richard E.     1942-1965  (Son) 
   FOY. Ida Grace           1904-1977  (Mother)
5. MOTHER
6. HARRIS, Pratt Madison, Jr.      14 Feb. 1917- 30 Jan.1987 
   (Father of Elizabeth, Gretchen, P. M. III, 
    Isabel, and Randall; Lt. US NR WWII 1941-1945, WWII Marker) 
7. PYLE, Clifford Miller        8 May 1908- 18 May 1963      
   (marble stone, set in cement, hand carved)
8. KONKLE, Anna S.     1897-1950  (Mother)                      
   KONKLE, William R.     1878-1967 (Father)
9. HARBAUGH, George     1871-1959                                  
   HARBAUGH, Barbara E.     1876-1960
10. HARBAUGH, Reed A.     1912-1978                              
    HARBAUGH, Carrie C.     1918-1992
11. HARBAUGH, Harry H.    1900-1970                             
    HARBAUGH, Mary E.     1911-1999
12. HARBAUGH, Andrew E.     12 Feb 1903-___
13. SHAWLEY, Simon D.       1880-1952

SECTION 2.
ROW 1
1. ANKNEY, Merle L.    1926-1972           
   ANKNEY, Katherine L.     1929-____ (WWII Marker) 
2. ANKNEY, Merle L.     21 Nov. 1926- 22 Jan 1972   
   (Pvt. GA.  US Army WWII; (SERVICE marker; at foot of stone #1)
3. ULERY, Eugene C. "Butch"      1952-1875  
   (Has his photo on the stone, Our beloved son and dad and husband) 
4. CRAMER, Richard Paul          1961-1979  (Beloved son, "Butch") 
5. ROSS,  Paul (June)            21 May 1939-29 May 1980 
   (beloved son and brother)
6. ROSS, Paul W.           30 Apr. 1914-23 April 1970  
   (PA Pvt. 3384 Service Unit WWII)
7. ____ (newer grave, no stone or funeral home marker)
8. MILLER, Albert F.      13 Mar 1917- 18 Jan 1977   
   (Pvt.  US Army WW II; WWII Marker) 

ROW 2
1. ROADMAN,  Harry Merle, Sr       12 Sept. 1934- 14 Aug. 1981  
   (Pvt. US ARMY KOREA; Korean War marker)
2.  SHAULIS, Harvey E.      13 Dec 1893-1 June 1971   
    SHAULIS,  Ella E.      30 Sept 1901-6 Nov 1978
3.  SHAULIS Harvey E.       13 Dec. 1893-1 June 1971   
    (PA PVT.  Co. 19 Inf. WWI, in front of #2)
4.  PHILLIPPI,   Alice F.  BAUM       13 Apr. 1908-9 May 1975 
    (Snyder Funeral Home marker, also)
    PHILLIPPI, Roy      1906-1978     (Snyder Funeral home marker only)

ROW 3
1. SHAWLEY, Benjamin F.       1911-1986                          
   SHAWLEY, Elda M.        1913-1984
2. BITTNER, Howard F.     1907-1999    (Corp.  WWII, WWII marker)    
    BITTNER, Dorothy E.      1924-1973 (American Legion Auxiliary Marker)
3. SHAWLEY, Mattie     1889-1976  (Mother)
4. KUNKLE, Harry L.      1910-1989
 
ROW 4

1.  TEESE, Rosemarie     1916-1980
2.  HALL,   James C.          20 July 1944-14 April 1973  
    (Sleeping in Heaven, Our loving Son, Brother, and Father)
3. BARKLEY,  James H.         6 Dec. 1966-19 Jan. 1984         
   (In loving memory) 
4. SHAWLEY, Charles       1907-1995                           
   SHAWLEY, Daisy R.       1902-1973

ROW 5

1. SHAWLEY,  Lorene       1912-1973       (Snyder Funeral home marker)
2. GARLETS, Francis A.      1918-1987                       
   GARLETS,  Vernabelle     1924-_____
3.  DIXON, Ralph W.      1906-1974                           
    DIXON, Stella M.        1907-1982 

ROW 6

1. FINERFROCK, ROMAINE         1915-1982 (only a Snyder Funeral Home marker)
2. BROWN, Paul Lester         25  July 1918- 9 April 1992 
  (service marker; S 1 US Navy WWII; see row 7 #4)
3. SHAWLEY, Walter P.    8 April 1921-22 May 1999  
  (In Loving memory of; Corporal US Army WWII; 
   Brooks Funeral home marker; WWII marker) 

ROW 7

1. MENZIE, George W.     1891-1966 
2. FRIEDLINE, Hugh C.     1897-1979                                   
   FRIEDLINE. Mary M.  1900-1976
3. MOORE, Homer Allen    27 Dec.  1966-19 Aug. 1989   
  ("Homie", a gift of love, Beloved son, brother, uncle and friend)
4. BROWN, Paul L. Sr.        1918-1992 (WWII marker)(See Row 5, #2)     
   BROWN, Thelma M.      1923-___

ROW 8 

1. MOORE, Fred L.        1939-____ (Son)       
   MOORE, Ira O.  1899-1973 (Father) 
   MOORE, Rebecca E.   1904-1992   (Mother)
2. MOORE, Shirley E.    7 Mar. 1937-   22 Nov. 1985 
   (Mother and grandmother)
    MOORE, Floyd M.     12 Jan. 1939- 27 Nov.1991   
    (Son and brother; Vietnam Veteran Marker)
3.  BRIDGE, Charles E.      14 Sept. 1924- 11 May 1990       
    (AVN Cadet US Army Air Corps WWII)

ROW 9

1.  MOORE, Kenneth R.     1927-_____               
    MOORE,  Mary G.    1926 - 1984
2.  BALDWIN, Emerson L.     29 Aug. 1917-26 April 1985   
    (In Loving Memory of)
3.  BALDWIN,  Cuteon L.       8 Aug. 1925-24 Dec. 1988   
    (In loving memory of; PFC US Army, WWII marker) 
4.  KISER, John J.    1910-1965                          
    KISER, Emogene K.       1915-1991

ROW 10

1. ISCRUPE, Fred W.    1888-1968                    
   ISCRUPE, Mary E.   1890-1971
2. ISCRUPE, Glenn E.    1916-1977                  
   ISCRUPE, Sally E.     1918-___ (WWII Marker) 
3. ISCRUPE, Harry E.     1898-1971                 
   ISCRUPE, Mary E. 1905-1981
4. ISCRUPE, Howard R.  1924-1981                
   ISCRUPE, Jane E.  1930-____ (Fireman I/C US Navy, WWII, WWII Marker)
5. BOLTZE, Eugene        1875-1968                   
   BOLTZE, Anna        1888-1965
6.  SHAFFER, Sharon Jane    15 Oct. 1962
 
SECTION 3
ROW 1

1. ROADMAN, Sarah J       1912-1999   
   (J. Paul McCracken Funeral Home marker only) 

ROW 2 

1. QUINTILLIANI,  John Michael         6 July 1967- 4 Oct. 1994 (m. 3 Sept. 1994 )
   QUINTILLIANI, Polly Lynn           16 Nov. 1969-_____
2. BARKLEY, Emory O.        1894-1979      
   BARKLEY, Sarah B.     1906-1994 (Our Father who Art in Heaven)

ROW 3

1.  MIDLOW, John P.     7 Jan. 1928- ____                  
    MIDLOW, Shirley A.   15 Jan. 1936-6 Mar 1990
 ( m. 19 Nov 1963; S 2/C US Navy WWI, WWI, Marker)   

SECTION 4.
ROW 1

1. KNUPP, Robert W.    10 Nov. 1963-2 April 1995 
   (Beloved Husband and Father, McCabe Funeral home marker)
2. DOUGLAS, Kenneth E.       1926-1994    (McCabe Funeral home marker only)
3. MITCHELL, Lulu  B.       1917-____(Mother, In Loving Memory)
4. LEONARD, Betty Jane        25 April 1935-17 July 1987
5. GEARY, Earnest          16 July 1925-23 Dec. 1996                         
   GEARY, Vera _______
   (S1/C US Navy WWII, m.  1 March 1949)
6. GEARY, Earnest          1925-1996 (US Navy)(Directly in front of # 5)
7. SHAWLEY, Gilbert L,       23 Sept. 1950-17 Dec. 1984              
   (SP4 US Army Vietnam; Vietnam Marker)
8. BEARER, Louis J.     6 Mar.. 1928- 16 Feb. 1992   
   BEARER, Mary M. J.      23 Dec. 1929_____ (nee KENNEDY)
9. KNUPP, Timothy B.      1961_ ___                                 
   KNUPP, Peggy Sue    1965-____
    KNUPP,  Mary Frances and  Olivia  Ann-  1990      (daughters) 
10. AHLBORN, Ruth M.     1 Aug. 1938- 21 Jan. 1988

ROW 2

1. WALDBERGER, Luella C.       1925-1985  (Snyder Funeral home Marker)
2. ___UE ,  John (Cross with names written on it, may be Rue or Lue)
3. MAYER, Joseph        7 Mar 1910 - 26 Oct. 1974      
   MAYER,  Gertrude      2 Oct 1913 - ______
4. KNUPP, Denny H.        1906-1986                   
   KNUPP, Minnie G. 1919-____
5. KNUPP, Walter R.        1902-1978                   
   KNUPP,  Susie J. 1908-2000
6. GEARY, Paul Ivan, Sr.        21 June 1923- 10 Dec. 1978 
   (m.  2 Sept. 1947 (WW Marker)
7. GEARY,  Martha L. PYLE         12 Sept. 1925-_____
8. GEARY, Paul Ivan       1923-1978  (Corp. US Army WWII; directly in front of #4)
9. SHAWLEY, Richard W. "Rich"       4 June 1947 -1 April 1994    
    SHAWLEY, Margaret J. "Peg'        19 Sept. 1949- _____
10 . ANKNEY, James V.       1913-1983                                 
     ANKNEY,  Winifred     1928-1984
11.  BALDWIN, Merle E.     21 Aug. 1930- 27 May 1975 
     (Corporal US Army Korea; Military Marker)
12. GRIMM,  Le Ann CRITCHFIELD      1853-1973
13. AHLBORN, Clifford    1924-___                                
    AHLBORN,   Ruby Mae     1927-1973
14. HISSEM, Robert D.       1951-1994    
    (Brooks Funeral Home marker only, Vietnam Veterans Marker)
  


 
ROW 3

3. EMERT, Roy Jr.       1949-1999    (Snyder Funeral Home marker only)
4. SHAULIS, R. Burton     1916-1977                                     
   SHAULIS, Geraldine     1918-1988
5. TYLER, Betty         16 Nov.  1924-____                             
   TYLER, Ed     2 Feb.1920- 21 Feb. 1998  
(Fieldstone, letters and drawing of a horse, etched and colored, WWII Marker)
6.  BENEDICT, Andy J.     1933-___                                    
    BENEDICT, Elizabeth A.     1936- -____
7.  CARNEY, Donald B.        7 May 1923- 30 Apr 1987 (m. 5 Nov. 1954)
    CARNEY, Shirley L.       27 May 1938-____ (WWII Marker)
8. MYERS, Ralph E.      1909- ____                                    
   MYERS, Sara Jane   1915-____ (Together forever)
9.    MIELE, Vito A.       6 Mar 1929- 9 Aug. 1994           
     (2nd Lt. US ARMY Korea; Korean War Marker)
10. TUSKAN, Thomas V.      29 Oct 1944-_____      
     TUSKAN,  Imogene L.     12 July 1946-9 Sept 1998  (m.  28 Nov. 1964)
11. JOHNSON,  J. Welty,     1908-1986                               
    JOHNSON,  Helen B.    1917-1989
12. HARPER, Charles E.      1929-_____                             
    HARPER, Nancy L.         1935-1984
13. WHIPKEY, Linda M.     15 June 1949-28 Feb 1988 
    (When God Picks Wildflowers, He always picks the Best.)
14. GRAY, Lisa W.       30 Dec. 1946- 18 Dec. 1997      
    (Beloved wife and mother)
15. HARROD, Baby Dec.    1970
16. LEPPLEY, Margaret S.     25 Aug. 1914- 9 Oct. 1995   
    LEPPLEY, Lonzo W.    21 April 1913-12 Feb. 1995    
    (SSMB2 US Navy WWII)
17. HISSEM, A. Jay     29 Sept. 1916- 26 Oct. 1991             
    HISSEM, Beatrice    14 April 1928-____ (WWII and War Veterans Markers)
18.  FENCIL, John A.    15 Dec. 1921-_____             
      FENCIL, Helen E.  15 Aug. 1929-___ (M. 23 Dec. 1950)



Cemetery Read By Donna E. Mohney, RD. # 1 Box 477 A, Ligonier, PA 15658 in 2000. 
Email at dmohney@westol.com.  
Permission is given for copying for personal use only.  
Use of this document for commercial profit is prohibited.  
Copyright March 19, 2000 Donna E. Mohney.

Contributed by Donna E. Mohney for use by the Westmoreland County Genealogy Project (http://www.pa-roots.com/westmoreland/)

Westmoreland County Genealogy Project Notice:

These electronic pages cannot be reproduced in any format, for any presentation, without prior written permission.

Return to Cook Township Home Page

 

Return to Westmoreland County Home Page

(c) Westmoreland County Pennsylvania Genealogy Project